نگهداری از گوساله تازه متولد شده

تحقیقات ثابت کرده است گوساله هایی که به آب دسترسی خوبی داشتند روزانه 310 گرم وزن اضافه کرده اند اما گوساله هایی که از آب محروم بوده اند فقط 180 گرم وزنشان بالا رفته است.

مقدمه

گوساله تازه متولد شده بسیار حساس است و نیاز های خاص خودش را دارد، اولین قدم برای تغذیه گوساله ای که تازه متولد شده و یک روزه است، خوراندن آغوز بلافاصله بعد از تولد گوساله است و دومین قدم گذاشتن آب کافی در اختیار گوساله می باشد. اصولا به گوساله تازه متولد شده به مقدار سه تا چهار لیتر آغوز در مدت زمان یک ساعت داده می شود که بسیاری از گاو داری ها این کار را 12 ساعت بعد دوباره تکرار می کنند، بعلاوه ی آغوزی که در اختیار گوساله گذاشته می شود، باید به طور آزاد آب را در دسترس گوساله قرار داد.

نگهداری از گوساله تازه متولد شده

 تغذیه گوساله

تحقیقات ثابت کرده است گوساله هایی که به آب دسترسی خوبی داشتند روزانه 310 گرم وزن اضافه کرده اند اما گوساله هایی که از آب محروم بوده اند فقط 180 گرم وزنشان بالا رفته است. علاوه بر این گوساله هایی که از بدو متولد شدن به آب کافی دسترسی داشته اند، در طول دوره شیرخوارگی 1200 گرم استارتر و دسته ای که دسترسی به آب کافی نداشتند فقط 800 گرم استارتر مصرف نموده اند. گوساله ها تا یک ماهگی روزانه 2 تا 3 گالن آب باید مصرف کنند، این مقدار در دو ماهگی 5.4 تا 4.1، در سه ماهگی 1.2 تا 8.2 و در چهار ماهگی 3 تا 5.3 گالن می باشد. دلیل رساندن آب زیاد به گوساله این است که آب در شکمبه گوساله تازه متولد شده شرایط را برای رشد سریع باکتری ها فراهم می کند، پس اگر در روز های اول  و دوم  به هر دلیلی آغوز در دسترس نباشد می توان با آن گوساله را تغذیه کرد.
تغذیه یک گوساله از چهار روزگی تا یک ماهگی شیر یا جانشین شونده شیر و آب است.
استارتر هم از همان روز اول در برنامه غذایی گوساله قرار می گیرد که اندازه آن در روز اولی که به حیوان داده می شود یک مشت است و طی روز های بعد تر هر روز به اندازه آن افزوده می گردد و در نهایت در هفته چهارم بعد از تولد مقدار آن به 700 تا 1000 گرم در روز می رسد.
یکی از موضوعاتی که درباره دادن استارتر حائز اهمیت است. تازه بودن آن می باشد، زیرا اگر تازه نباشد کاملا بی اثر است و خاصیت خود را از دست می دهد.
علاوه بر اینکه گوساله به استارتر داده می شود باید بر اساس وزن آن  شیر در اختیارش قرار داد. اندازه ای که گوساله باید شیر دریافت کند 10 درصد از وزن خودش است که این میزان تحت شرایط آب و هوایی متغیر است.
زمانی دمای هوای محیط پایین می آید گوساله تازه متولد شده نیازی بیشتری به ماده خشک برای بدست آوردن انرژی دارد، ماده خشک را از دو راه می توان به خوراک گوساله افزود که شامل:
1_ از راه افزودن به شیر مصرفی
2_ از راه افزودن به جانشین شونده شیر با ثابت نگهداشتن آبی که جانشین شونده شیر با آن مخلوط می شود.

نگهداری از گوساله تازه متولد شده

شرایط محیط نگهداری گوساله

با بالا رفتن دمای محیط نگهداری گوساله، یافتن راه مناسب برای کم کردن تنش حرارت در بدن گوساله بسیار مهم است، این کار با به جریان انداختن هوا در محیط به این صورت که با باز کردن جایگاه ها و تهویه ها به سمت جایگاه های انفرادی  گوساله ها و بالا زدن پنجره های پشتی  جایگاه و قرار دادن یک بلوک سیمانی بلوک آجری زیر آن به انجام می رسد. باید توجه داشت که اگر گوساله ها در یک بهاربند قرار می گیرند باید دیوار های جانبی و درب ها باز بمانند.
یکی دیگر از فاکتور های مهم برای خنک کردن محیط گوساله سایبان است. تحقیقات نشان داده که قرار دادن یک سایبان پارچه ای در جایگاه انفرادی درجه حرارت آن جا را 3 تا 4 درجه فارنهایت پایین می آورد، علاوه بر آن اضافه کردن یک سطح صیقلی به جایگاه هم باعث کم تر شدن حرارت آن می شود.
در تحقیق دیگر به این موضوع دریافتند گوساله دانی هایی که یک پرده پلاستیکی روشن  روی سایبان پارچه ای یا یک پرده پلاستیکی بدون سایبان پارچه ای پوشیده شده اند دمای داخل آنان خنک تر از بیرون است.
از موارد دیگر برای خنک کردن محیط گوساله می توان مواد مورد استفاده در آن محیط نام برد مانند: جایگاه انفرادی با جنس تخته چندلا  که درجه حرارت کمتری را نسبت به پلاستیک برای محیط فراهم می کند.
بستر غیر آلی مثل ماسه که برعکس بستر آلی مانند خاک اره و کاه، گوساله ها را با جذب حرارت و پخش کردن باعث خنک شدن محیط می شود.
یکی دیگر از مواردی که می توان با انجام آن از تنش حرارتی بدن گوساله جلوگیری کرد کار کردن با گوساله در ساعات خنک روز است.
کار کردن با گوساله به کارهایی همچون خوراک دادن، جا به جایی پن، واکسیناسیون و شاخ سوزی است.

نتیجه گیری

خیلی چیزها می‌تواند دمای هسته مرکزی بدن و تنفس گوساله را افزایش دهد، بنابراین انجام دادن هر کدام از این کارها در طول داغ ترین بخش روز اثر تنش حرارتی بر روی گوساله‌ها را بدتر خواهد کرد. کاهش دادن تنش حرارتی در گوساله‌ها از طریق تغذیه و مدیریت برای وضعیت اقتصادی یک گاوداری و رفاه گوساله مهم است. با انجام دادن راهبردهای کاهشی گرما، میانگین افزایش وزن روزانه می‌تواند افزایش یابد، در حالی‌که مرگ و میر می‌تواند کاهش یابد، که برنامه گوساله مزرعه‌تان را موفق‌تر می‌سازد.

 

ارسال به تمام نقاط کشور

تضمین بازگشت وجه

پرداخت ایمن

پشتیبانی ۲۴ ساعت