مفهوم رفتار گربه من چیست؟ توضیح کامل رفتار گربه ها به زبان ساده

گربه حیوانی درون گرا است و ما بیشتر انسان ها نمی دانیم که مفهوم رفتار گربه ها چیست و چگونه با ما حرف میزنند،هر چند برای هم‌زیستی بین ما و حیوانات دانش رفتار شناسی بسیار امر مهمی است اما در این زمینه تحقیقات کمی به عمل آمده است. در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه که برای نگهداری و مراقبت از گربه ها نیاز است را برای شما گردآوری کنیم تا براحتی بتوانید بیشتر رفتارها و حرکات گربه تان را درک کنید.

مقدمه

ما گربه ها را به سرپرستی می گیریم و آنها را به خانه خود می آوریم، اما موضوع بسیار مهم و چالش برانگیز در نگهداری از گربه ها رفتارهای آن ها می باشد که قادر به درک اش نیستیم و گمان میکنیم که گربه تازه وارد شده به خانه ما  باید همانطور که ما دلمان می خواهد رفتار کند. باید بدانیم که همه حیوانات با نوع حرکات و رفتارشان با ما صحبت می کنند، اما ما حرف آن ها را نمی فهمیم، پس با یاد گرفتن معنی حرکات و حالت های گربه ها هم می توانیم آنان را به خوبی درک کنیم و بهتر متوجه شویم از ما چی میخواهند. این درک به بهتر شدن رابطه ما و گربه ما کمک میکند و باعث میشود راحت تر کنار یکدیگر زندگی کنیم.
گربه حیوانی درون گرا است و ما بیشتر انسان ها نمی دانیم که مفهوم رفتار گربه ها چیست و چگونه با ما حرف میزنند،هر چند برای هم‌زیستی بین ما و حیوانات و دانش رفتار شناسی بسیار امر مهمی است اما در این زمینه تحقیقات کمی به عمل آمده است. در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه که برای نگهداری و مراقبت از گربه ها نیاز است را برای شما گردآوری کنیم تا براحتی بتوانید بیشتر رفتارها و حرکات گربه تان را درک کنید.

مفهوم رفتار گربه

رفتار گربه ای

گربه ها سبک خودشان را برای ابراز علاقه دارند، مثلا بوییدن و یا لیس زدن و مالیدن خودشان به صاحبشان. همچنین آنها خواسته‌های خود را به سبکی بیان می‌کنند که دوست دارند حتما به آنها توجه شود و درغیر این صورت انتظار رفتارهایی مانند چنگ زدن و گاز گرفتن از سمت گربه تان را داشته باشید، زیرا گربه‌ها اعتقاد به توجه و علاقه دو طرفه از جانب شما نسبت به خواسته‌شان دارند.
از رفتار‌های عجیب گربه‌ها چنگ‌های پی‌در‌پی زدن است که هم در بازی و هم در زمانی که اعتراض دارند در آنها دیده می‌شود. گربه‌ها علاقه زیادی  به دنبال کردن اجرام کرم مانند دارند که این اساس غریزه شکار آنهاست. همچنین اگر گربه شما مگس ببیند بر اساس رفتاری غریزی‌اش فک و دندان‌هایش تکان خورده و ذاتا گربه‌ای که در حرکت و بهم نریختن وسایل بسیار محتاط بوده هم اکنون تبدیل به موجودی می‌شود که برای شکار مگس هیچ چیز را سر راهش نخواهد دید.
علاقه گربه‌ها به بو کشیدن و لثه زدن به گیاهانی همچون سبزه، کاکتوس و یا آنهایی که برگ‌های نوک تیز دارند نیز از روی خارانیدن کناره لثه‌شان و گاها خوردن گیاهان برای دفع گلوله‌ی مویی که در معده‌شان وجود دارد نشات می‌گیرد، گربه‌ها به علت لیسیدن بیش از حد خود و تمیزی، هر هفته یکبار در معده شان یک گلوله مویی بوجود می‌آید که با خوردن برگ گیاهان آن را بالا می‌آورند. البته می‌شود با خوراندن خمیر مالت مانع از استفراق گربه و دفع آن به همراه مدفوع شد که در ادامه مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

مفهوم رفتار گربه1

زبان گربه

بوییدن اولین راه برای  برقراری ارتباط گربه‌ها است و این حرکت جز اصلی ترین رفتار آنها محسوب می‌شود. همچنین گربه‌ها علاقه که جهت همه موهایشان به یک طرف باشد. همچنین زبان گربه‌ها دارای پرزهای دندانه‌ای سفت و زبری است. اگر قبل از این لیسیده شدن توسط سگ را تجربه کرده باشید و حالا یک گربه بخواهد شما را لیس بزند حتما تفاوت نرمی و خشنی زبان این دو حیوان باعث تعجب شما می شود. اگر شما سال‌هاست که صاحب گربه‌ هستید و با آن زندگی کرده اید حتما متوجه شده‌اید که زبان این حیوان همانند یک کاغذ سنباده‌ای زبر است.

مفهوم رفتار گربه

حقایقی درباره زبان گربه

زبان یک گربه کوچک است و دارای پرزهای خشنی رو عقب است. این پرزها در واقع به گربه کمک می‌کنند تا گوشت و استخوان‌ها را راحت تر بجوند و ببلعند  و همچنین این پرزهای خشن برای کمک به تمیزی و نظافت گربه برای ازبین بردن کثیفی مانند یک شانه عمل میکند.
پزرهای زبان در برخی مواقع می‌توانند برایشان خطرآفرین نیز باشند چرا که گاهی ممکن است اشیایی از قبیل نخ، رشته با چیزهای زرق و برق دار را نیز با زبانشان لیس زده و ببلعند و دیگر نتوانند آنها را تف کنند و بیرون بیاندازند.
یک موضوع بسیار مهم در رابطه با گربه‌ها این است که زمان شروع به لیس زدن و نظافت خود  از طریق این پرزها مو و گرد و خاک را به عقب رانده و در نهایت مقداری هیربال (یا همان گلوله مویی) وارد دهان و معده حیوان می شود. البته معمولا این گلوله های مویی از طریق مدفوع و یا استفراغ دفع می‌شوند، اما ممکن است گاهی هم دفع نشود برای اطمینان کامل از دفع هیربال پیشنهاد می شود یک روز در میان یا هرروز به گربه خود خمیر مالت بدهید، چرا که هیربال‌ها اگر دفع نشوند در روده‌ها جمع می شود و باعث انسداد روده می گردد و اگر دیر متوجه بشوید و سراغ درمان آن نروید منجر به مرگ سریع گربه تان خواهد شد. پزرهای زبان در برخی مواقع می‌توانند برایشان خطرآفرین نیز باشند چرا که گاهی ممکن است اشیایی از قبیل نخ، رشته با چیزهای زرق و برق دار را نیز با زبانشان لیس زده و ببلعند و نتوانند آنها را تف کنند و بیرون بیاندازند.

hair ball
یکی دیگر از استفاده های زبان برای گربه ها تمیز کردن و پاک کردن خودشان بعد از خوردن غذا است، گربه ها بلافاصله بعد از خوردن غذا شروع به آراستن و تمیز کردن خود برای از بین بردن هر گونه اثری از آن غذا از روی بدن خود می‌کنند، در واقع این یک استراتژی زنده است زیرا از بین بردن و پاک سازی اثر یک شکار تازه در امنیت جان آنها نقش بسزایی دارد و دلیل دیگر این عمل هم عادت آنها آراستن برای آسایش و رفتاری است.

cat
گربه‌ ها زمانی که از زبان خود برای تمیز کردن خود استفاده می‌کنند در واقع سعی برای خنک نگه داشتن بدن خود از طریق امر تبخیر دارند و یا گاها لیس زدن و آراستن تنها یک ناحیه‌ای از بدنشان می‌تواند نشانه استرس یا عصبانیت باشد (اگر دقت کرده باشید در این حالت خیلی تند تند یک نقطه از بدنشان را می‌لیسند)، همچنین تکرار اینکار به دفعات زیاد احتمالا به خاطر وجود قسمتی بی مو روی بدنشان می باشد.

جالب است بدانید گربه‌ها به طور کلی طعم شیرین را حس نمی‌کنند، درواقع جوانه‌های چشایی یک گربه از انسان کمتر است، زبان گربه در ترجیح بافت غذایی موثر است این موضوع به این معنی است که بافت، اندازه و شکل غذای یک گربه در رد کردن یا پذیرش آن غذا خیلی اهمیت دارد، چرا که با توجه بر این اساس غذا را در زبان خود حس می‌کنند و تشخیص می‌دهند که آن را بخورند یا نه.
به طور مثال شما باید به عنوان صاحب گربه انقدر به گربه‌ی خود نزدیک باشید که به خوبی درک کنید زبان گربه‌ی شما چه غذاهایی را دوست دارد و آن را رد نمی کند. زبان گربه حتی در نوشیدن آب هم تاثیر دارد. محققین بر این باورند که زبان گربه ها زمانی که شکل قاشقی به خود می‌گیرند مقدار زیادی آب را در هنگام نوشیدن در خود جمع می‌کند که البته این عمل با سرعت بالایی توسط گربه انجام می شود. در این روش نوشیدن زمانی که گربه آب را با زبان قاشقی مانندش به بالا برده، بلافاصله دهان را بسته و اجازه برگشت آب به ظرف را نمی‌دهد.

شخصیت و رفتار متفاوت هر گربه مختص به خودش است؟

بله درست است هر گربه شخصیت خاص و خلق و خوی خاص خودش را دارد به عنوان مثال بعضی از گربه‌ها از جای تنگ و تاریک می‌ترسند و برای بعضی دیگر مکان های تنگ و تاریک مکانی امن محسوب می شود و یا برای برخی از گربه‌ها جاهای مرتفع جای امنی محسوب می‌شود و برخی  دیگر نه که به طور کلی خیلی از رفتارهای آنها مختص به شخصیت ویژه همان گربه‌هاست. گربه‌ها در زمان دستشویی کردن در خاک، با دست‌هایشان چاله ای کنده  و به هنگام ادرار لگن خود را چسبانده و به هنگام مدفوع لگن خود را بالا گرفته و کمر خود را صاف نگه‌می‌دارند و تا زمانی که بوی مدفوع را استشمام کنند روی آن را با خاک می‌پوشانند. همچنین گاهی بی دلیل در خاک به جستجو می‌پردازند که ممکن است ناشی از کم بودن ارتفاع خاک برای افزایش ارتفاع و کپه کردن آن و یا کثیف بودن خاک و یا نظم دادن به آن باشد. در مجموع ممکن است بعضی از گربه‌ها هنگامی که به خاکشان نزدیک شویم فورا به ما سمت ما بیایند تا مالک اصلی آن خاک را به یاد آور شوند، حتی امکان دارد از تعویض خاکشان توسط شما جلوگیری کنند، زیرا فکر می‌کنند شما قصد دارید خاکشان را بدزدید! هرچند بسیاری از این چنین رفتار‌ها بستگی به شخصیت خود گربه دارد و نبود این رفتارها چیزی غیرعادی در گربه شما نباشد، خصوصا در گربه‌های ایرانی. در این میان گربه ها یکسری رفتار های عمومی در خودشان دارند که معمولا هر نوع از تیپ شخصیتی از آنها این رفتارها را از خود بروز می دهند که در ادامه به آن بطور مفصل می پردازیم.

مفهموم رفتار گربه

انواع رفتارهای عمومی در گربه ها

گربه با وجود داشتن شخصیت و رفتار های خاص خودشان یک سری رفتارهای عمومی هم دارند بطور مثال:

 • گربه ها کمتر غذای خود را گاز میزنند و بیشتر با تکه تکه کردن و قورت دادن غذای خود را می خورند و هنگام بلع سر خود را به عقب و جلو می‌برند.
 •  گربه‌ای که تازه غذا خورده با زبانش دور دهانش را تمیز کرده و شروع به لیسیدن دست و صورت خود میکند این رفتار در واقع  به صورت یک عادت غریزی پس هر بار غذا خوردن است که همیشه تکرار می‌شود.
 • گربه ها به هنگام گرسنگی اصولا بی‌قرار می‌شود و اگر گرسنگی اش ادامه پیدا کند میل به فرار پیدا می‌کند و یا اگر دیدید گربه شما کاشی و سرامیک خنک را لیس می زند بدانید تشنه است وآب میخواد.
 •  گاهی گربه‌ها در ظرف آبشان قبل از آشامیدن دستشان را فرو می‌کنند تا ببینند ارتفاع آب چقدر است.
 • اگر گربه شما هراز گاهی به بیرون می‌رود و با شکار یک موش یا هر حیوان دیگری برمی‌گردد قصد هدیه دادن چیز ارزشمندی را به شما دارد و اگر دوست ندارید این کار را تکرار کند آن را به آرامی از او گرفته و دیگر نگذارید به بیرون برود.
 • گربه‌ها به نور گرم خورشید و خاک تمیز برای دراز کشیدن علاقه بسیار دارند.
 • گربه‌ها در مواجهه با گربه‌های دیگر (از آنجا که اصولا انفرادی زندگی می‌کنند) اوایل دچار مشکل زیادی می‌شوند و اولین رفتار بو کردن نواحی مختلف از جمله نواحی مخرجی حیوان دیگر می‌باشد.
 • ممکن است گربه شما که اول در خانه بوده نگذارد گربه جدید در خاک او یا از ظرف غذای او و یا جاهای ویژه ی استراحت او استفاده کند که به مرور درست می‌شود و کاملا طبیعی است.
 •  دم گربه‌ها به هنگام ترس مانند لحاظه‌ای که یک شی جدید را به خانه می‌آورید، یا استفاده از سشوار و یا جارو برقی که صدای زیادی دارند و یا به هنگام حمام و یا بازی با گربه‌های دیگر رو به بالا سیخ شده و پر پشت تر می‌شود که نشان از هیجان یا ترسشان می‌باشد. در بسیاری از موارد هنگام نزاع با گربه‌های دیگر و یا بازی های کمی خشن، تمامی موهای گربه‌تان از جمله دم، سیخ می‌شود، که با این کار قصد بزرگتر و قدرتمندتر نشان دادن خود نسبت به آن چیزی که هستند را دارند.
 • اگر گربه‌تان در ان لحظه علاقه‌ای به ماندن در آغوشتان نداشته باشد دمش به صورت عصبی تکان بسیار خورده و سپس بعد از آن ممکن است گازتان گرفته یا بیرون جهد که هر چند بهتر است خودتان زمانی که دوست ندارد او را مجبور به کاری نکنید. به طور کلی گربه‌ها با دمشان با ما سخن می‌گویند.
 • گربه‌ها از تغییر مکان،گرفتن ناخن و قرص دادن و حمام می‌ترسند و بهتر است این کار‌ها  با آرامش و درک ترس حیوان و عادی نشان دادن شرایط و کم سر و صدا بودن محیط انجام شود، هنگام ناخن گیری می‌توان چشم گربه را گرفت و هنگام قرص دادن بهتر است اینکار را در حالی انجام دهیم که گربه در بهترین شرایط اعتماد اخلاقی خود نسبت به شما قرار دارد.

مفهوم رفتار گربه

آیا گربه ها حیوانات بی احساسی و بی تفاوتی هستند؟

ما معمولا گربه‌ها را با سگ‌ها مقایسه می‌کنیم و فکر میکنیم که سگ ها اجتماعی تر و مهربان تر هستند در حالی که گربه‌ها هم به اندازه هر حیوان دیگری وابسته به صاحبان خود هستند و به آنها علاقه دارند فقط کمی درون گرا بوده و آن عشق و علاقه را متفاوت‌تر نشان می‌دهند، فقط باید زبان آنها را بلد باشیم و زمانی که با چنگ زدن و پا زدن نشان میدهند که علاقه ندارند آنها را بغل و نوازش کنیم باید به آنها احترام بگذاریم. گربه‌ها برخلاف تصور ما حیواناتی نیستند که بتوانند آنقدر ایده ال به زندگی بیرون خانه خو بگیرند بلکه در بیرون از خانه و محیط پر از صدا دچار اضطراب می‌شوند. جالب است بدانید بهترین محیط برای زندگی گربه ها محیط داخل آپارتمان است زیر در محیط ساکت و آرامی مانند آپارتمان به خوبی با صاحبانشان دوست می‌شوند.
مشاهده شده بعضی از افراد با رضایت خود گربه ای را به سرپرستی می گیرند و بعد از مدتی به علت نداشتن آگاهی کافی از احساس و روان گربه و نداشتن شرایط نگهداری حیوان را در شهر رها می کنند، یکی از اشتباه‌ترین کارها به سرپرستی گرفتن یک گربه و سپس رهاسازی او در شهر است، زیرا گربه آپارتمانی و خانگی بسیار بی تجربه است و به علت یاد نگرفتن زندگی بیرون از خانه در بچگی(توسط مادر یا دیدن شرایط) حتما کشته خواهد شد و یا از گرسنگی می‌میرد.
هنگام فحلی گربه نر ادرار کرده و گربه ماده سر و صدا می‌کند و لگن خود را به سمت بالا می‌دهد، گاهی شکمش نیز ورم می‌کند، که به آن اصطلاحا حاملگی کاذب می‌گویند، و هر دو جنس میل شدیدی به بیرون رفتن پیدا می‌کنند در کل گربه‌ها نیاز به تخلیه هیجانات و انرژی دارند و به طور کلی نباید جلو هر حیوان را برای تولید صدا و یا شیطنت و دنبال بازیشان با دیگر حیوانات گرفت زیرا خوی طبیعی حیوان اینگونه ایجاب می‌کند و در غیر این صورت حیوان سرکوب می‌شود. البته که رفتار هر حیوان خصوصا سگ و گربه‌ها بازتابی از رفتار صاحب آن حیوان نیز است و زمانی که در خانه جوی پر تنش و عصبی حاکم باشد گربه‌ها عصبی شده و همه چیز را بهم می‌ریزند، اگر این رفتار عادت آنها شد برای آرام کردن جو می‌توانید به مدت چندین دقیقه آنها را تنهایی در باکس‌شان نگاه دارید تا آرام شوند. گربه‌ها تربیت پذیرند و می‌شود آنها را خصوصا در ۶ ماه اول تربیت کرد و بهشان یاد داد کجاها بروند و یا کجاها نروند. این کار با یک اسپری آب شدنی‌ است، اما به اجبار اهلی و به اصطلاح بغلی کردن گربه‌ها ممکن نیست و گربه خودش باید به مرور زمان و با اعتمادش به شما خودش کنارتان بیاید، و با رفتار خوبتان که درآن هنگام مواجه شد، این علاقه را به شما و تکرار این رفتار را به مرور بیشتر کند.
اگر به دنبال خرید محصولات با طرح گربه هستید میتوانید از سایت بادروز دیدن فرمایید. هرچند دیده شده بعضی از گربه‌ها از صاحبان و کلا انسان‌های اطراف خود هراسان و فراری‌اند و این ممکن است به علت خاطرات تلخ کودکی‌شان باشد، باید با محبت به او و همچنین نشان دادن جاهای مختلف خانه برای اولین بار و با هر دفعه به او پاداش دادن و جلب اعتماد او این حس انسان گریزی را برای آنها کمتر کنیم.
معمولا گربه‌ها در محیط جدید احساس ناامنی کرده و باید همه جارا سرک بکشند تا احساس امنیت کنند که بهتر است خودتان در آغوشتان نشان‌شان دهید. همچنین گرفتن گربه‌هایتان بعد از اینکه در محیط جدید قرار گرفتند کمی مشکل می‌شود زیرا رفتار‌های گریزانه‌شان ناشی از کنجکاوی و هیجان و شیطنت دویدن آنهاست.
فراموش نکنید گربه‌ کنجکاو درونگرای خود را با حیوانات دیگر مقایسه نکنید و رفتار خودش را دریابید، زیرا اکثرا ما از حیوانات آن چیز را انتظار داریم که خودمان می‌خواهیم نه آن چیز را که آنها برای بودن خلق شده‌اند. سرپرستی از گربه‌ها بسیار آسان بوده و بسیار حیوانات خانگی تمیزی‌اند.

رفتار یک گربه باردار و مادر چگونه است؟

گربه‌ی باردار بسیار از محتاط بوده و به شدت از جنین‌های خود مراقبت می‌کند، هنگام و بعد از زایمان، گربه مادر به علت ترشح هورمون‌های مادرانه به شدت از بچه‌های خود پرستاری کرده و سعی می‌کند تمیزترین محیط و گرمترین محیط را برای آن فراهم کند، همچنین اگر  فرد غریبه‌ای قصد نزدیک شدن به بچه‌هایش را داشته باشد به شدت پرخاش کرده و به هنگام دفع مدفوع نوزاد‌هایش خودش آنها را لیس می‌زند، بنابراین نوزادان گربه تازه بدنیا آمده برای محیط خانه از نظر مدفوع آلودگی آنچنانی نخواهند داشت.

مفهوم رفتار گربه
گربه مادر دقیقا  بعد از زایمان، جفت خود را می‌خورد که همین کار سبب آزاد شدن بسیاری از هورمون های مادرانه می‌باشد، اگر نوزادی ناقص بدنیا بیاید، به علت غریزه بقای نسل برتر، مادر آن نوزاد را هم کشته و می‌خورد.بر خلاف باور عموم، موی گربه سالم بر باروری خود انسان هیچ تاثیری ندارد.
این حیوانات دوست داشتنی خیلی زود به انسان‌های مهربان عادت می‌کنند و خودشان را با بازی و ناز کردن و به استقبال آمدنشان برایشان لوس می‌کنند، همین چند رفتار ساده حاکی از آن است که گربه شما به شما علاقه بسیار دارد، هرچند برخی از گربه‌ها رفتار خاص خود را داشته و کمتر احساسات خود را نشان می‌دهند اما این ناشی از ژنتیک آنهاست و نه بی‌مهریشان.

در ادامه مقاله به چند سوال پر تکرار از سوی کسانیکه تازه گربه ای را به سر پرسستی گرفته اند به صورت اجمالی پاسخ داده می شود.

چرا گربه من گوش هایش را رو به جلو نگه میدارد؟

اگر گربه شما سعی بر چرخاندن گوش های خود دارد و یا گوش هایش را رو به جلو نگهداشته است، این عمل به این معنی می باشد که گربه شما گوش به زنگ و کاملا هوشیار است و نظرش به چیزی در آن حوالی جلب شده است، هر چند این هوشیاری تهدید آمیز نیست و گربه کاملا در آرامش به سر می برد.

چرا گربه ام من را لیس می‌زند؟

اولین چیزی که یک بچه گربه قبل از هر چیزی تجربه می‌کند، لیس زدن و تمیز شدن توسط مادرش است، در واقع مادر بچه گربه این کار را به نشانه تیمار و مراقبت کردن از گربه اش انجام میدهد،  پس اگر گربه شما گاهی شما را لیس می‌زند خوشحال باشید زیرا این عمل گربه شما نشان دهنده این است که او شما را همچون بچه خودش دوست دارد و گمان می کند با این کار از شما مراقبت می‌کند. پس لیس زدن گربه نشانه عشق و علاقه او به صاحب خود می باشد.

چرا گربه من لوس بنظر می رسد؟

بچه گربه ها زمانی که از مادر خود تغذیه می کنند بعد از خوردن شیر به نشانه رضایت و تشکر، پنجه‌های دستانشان را روی بدن مادر می‌کشند، این رفتار فقط برای زمان بچگی گربه نیست بلکه پس از بلوغ در حقیقت به معنی ابراز علاقه و لذت بردن از با شما بودن را می دهد که به نظر ما انسان‌ها لوس بازی درآوردن است.

چرا گربه ام به طرف کسی که گربه‌ها را دوست ندارد، می‌رود؟

ذات گربه ها به گونه ای است که اگر بخواهد گربه دیگر و یا شخصی را تهدید کند و یا به آن هشدار دهد به صورت جسورانه ای به او خیره می‌شوند و گاها صدای فیش نیز از خود در می‌آورند و به صورت مکرر به طرف حریفش حرکت می‌کند. معمولاً کسی که به گربه‌ها علاقه ندارد از نگاه کردن به آنها خودداری می‌کند و به امید اینکه گربه او را نادیده بگیرد آرام می‌ماند. همین رفتار باعث جلب توجه بیشتر گربه می‌شود و گربه احساس می‌کند که شخص مقابل، با این کار او را دعوت به دوستی می‌کند.

چرا گربه من خودش را به من میمالد؟

گربه‌ها در طول دم، اطراف سر، لب‌ها، انتهای دم، چانه و بین پنجه‌های دست، دارای غدد معطری هستند که از آنها برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می‌کنند. پس وقتی که  گربه تان خودش را به شما می‌مالد، در واقع شما را با بوی خودش علامت گذاری می‌کند و شما را از آن خود می‌کند و همچنین سعی میکند تا بوی شما را به خاطر بسپارد. البته گربه ها همین کار را در مورد وسایل خانه و درب‌های ورودی خانه انجام می‌دهند تا آنها را به مالکیت خود درآورند.

چرا گربه‌ من پس از نوازش شدن، خودش را با لیسیدن تمیز می‌کند؟

در این رابطه با این حرکت گربه دو نظریه وجود دارد که می گوید یا گربه شما سعی می کند با این کار بوی انسان را از خود دور کند و دیگر نظریه  این است که گربه تان با استشمام بوی بدن شما لذت بیشتری از ارتباط خودش با شما می‌برد.

چرا گربه من پشم و یا لباس‌ها را لیس می‌زند؟

پاسخ این رفتار هم با دو نظریه داده شده که اولی مربوط می‌شود به این که احتمالا گربه شما زودتر از موعد از شیر مادر گرفته شده و  بوی لانولین که از مواد پشمی متصاعد می‌شود، یادآور بوی مادرش است و دومین نظریه احتمال می دهد گربه شما رژیم غذایی مناسبی ندارد و باید مشکل را پیدا و حل کنید.

چرا گربه من خرخر می‌کند؟

معمولاًخرخر گربه به معنی  رضایت او می باشد، البته  بعضی اوقات دلایل متفاوتی دارد بعنوان مثال یک گربه مادر خرخر می کند تا بچه هایش بدانند که او در کنار آن هاست و بچه گربه ها نیز در جواب تیمار مادرشان خرخر می کنند و یا بچه گربه ها برای ترغیب دوستان خود به بازی کردن با آن ها خرخر می کنند. بچه گربه‌های بزرگتر در مقابل متجاوزان به حریم شان خرخر می کنند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات گربه‌ها از روی درد و رنج و یا ترس هم خرخر می کنند.

چرا گربه من یک گاز کوچولو از بازو یا گونه من می‌گیرد و برای چند ثانیه نگه می‌دارد؟

خبر خوب این است که این حرکت گربه نشان میدهد که شما عشق و علاقه گربه تان را بدست آورده اید، در واقع گربه ها زمانی که خیلی راضی و شاد هستند و احساس محبت بی نهایتی نسبت به صاحب خود دارند، به آرامی تکه ای از پوست آنان را به دندان هایشان می گیرند و برای چند ثانیه نگه می دارند.اگر گربه شما این حرکت را با شما انجام میدهد تبریک میگویم شما موفق به دریافت ”بوسه گربه ای” شده اید!

چرا گربه من روی کمرش غلت می‌خورد؟

دلایل مختلفی برای غلتیدن  گربه ها روی پشتشان وجود دارد: اگر گربه شما در کنارتان تلپی بیفتد و روی کمر یا پشت خودش غلط بخورد این حرکت او ناشی از اطمینان کامل آن  به شماست و آگاه است که شما هیچ آسیبی به آن نمی رسانید و شاید اگر گربه شما ماده باشد در حال خودنمایی و ناز کردن و لوس کردن خودش برای شما است.البته گاهی هم او فقط دارد بازی می کند.

چرا گربه من عکس‌ها یا کیف‌های پلاستیکی را لیس می‌زند؟

احتمالا آن ها مقدار ناچیزی از اسانسی را که از این محصولات ساطع می شود دوست دارند. و یا شاید از بافتی که از این مواد روی زبانشان باقی می ماند لذت می برند.

چرا گربه من پس از سقوط از بلندی روی پاهای خود فرود می‌آید؟

در زمان افتادن، گربه برای صاف نگه داشتن بدن و چرخیدن در میان هوا از دم خود استفاده می کند. بنابراین برای کاهش شوک با پشت قوس دار به زمین فرود می آید. گربه ها بدن بسیار انعطاف پذیری دارند و پیچ خوردن و چرخیدن برای آن ها بسیار آسان است.

چرا گربه‌ها صدای خش خش را دوست دارند؟

صداهای خش خش مشابه صداهای منظم و بلند موش ها، پرنده ها و جیرجیرک ها است. بنابراین صدای خش خش تکه کاغذی مچاله شده یا راه رفتن روی کاغذ حس شکار گربه را تحریک می کند.

چرا گربه من مدام دمش را تکان می‌دهد؟

گربه ها از دم هایشان برای ارتباط روانی با یکدیگر استفاده می کنند.

چرا گربه‌ من گیاهان را می‌جود؟

گیاهان کمک می کنند که گربه‌ها از شر موهائی که هنگام آرایش خود بلعیده اند رها شوند و همچنین مواد غذائی نظیر ویتامین ها، فیبر و املاح را که در غذای آن ها یافت نمی شود فراهم می کنند. بعضی از گیاهان اگر سمی نباشند برای جویدن خوب هستند.

چرا بعضی از مردم نسبت به گربه حساسیت دارند؟

موی گربه دلیل ایجاد حساسیت نیست بلکه پروتئینی به نام Fel D1 که در بزاق آن وجود دارد باعث بروز حساسیت در بعضی از انسان ها می شود. زمانی که گربه خود را تیمار می کند، این پروتئین روی موهایش پخش می شود و به دنبال آن به اسباب منزل نیز انتقال می یابد. بعضی از گربه ها مقداری کم (یا زیاد) از این پروتئین دارند. گر چه راهی برای پیش بینی اینکه کدام گربه در حال ترشح این ماده می باشد وجود ندارد اما استحمام گربه می تواند مقدار پروتئین موجود در موهای وی را کاهش دهد بنابراین واکنش طبیعی انسان نسبت به آن کم می شود. به نظر می رسد گربه های ماده به طور طبیعی میزان کمتری از این پروتئین داشته باشند. ریختن چند قطره سرکه در یک لیوان آب گرم و قرار دادن آن در منزل می تواند تاثیر پروتئین یاد شده را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

چرا گربه بعد از سرزنش یا ترد شدن، برای لحظه‌ای پشتش را به شما می‌کند؟

رفتار انسان در زمان سرزنش حیوان اهلی اغلب زننده و با پرخاشگری آشکار است و در مقابل گربه معمولاً به روش متواضعانه ای واکنش نشان می دهد و به شما می گوید تسلیم شما شده است. اگر شما یک رفتار مثبت به جای هر رفتار سرزنش آمیز دیگری اجرا کنید به طور حتم نتایج بهتری از رفتار یک گربه به دست خواهید آورد.

چرا گربه شما شکارش را برای شما می‌آورد؟

دست کم چهار نظریه مختلف در مورد این رفتار وجود دارد: گربه شما هدیه ای به رسم قدردانی و ابراز علاقه اش به شما می دهد. گربه شما می داند که شما شکارچی ماهری نیستید و می خواهد به شما آموزش دهد. گربه شکارش را به خانه می آورد جایی که امن است و آنجا غذا می خورد. گربه به سادگی سعی می کند شما را مطمئن سازد که غذای تازه ای دارید.

چرا گربه با شکار خود بازی می‌کند؟

گربه ها با جنبش و حرکت مجذوب می شوند، بنابر این اگر شکار در حال حرکت و جنبش باقی بماند میل گربه به حمله برانگیخته تر خواهد شد. اگر گربه بیشتر از زمان کمین و کشتن هیجان زده شود قبل از اینکه شکارش را بکشد با وی بازی می کند.

چرا گربه اسباب بازی‌هایش را در ظرف آب یا غذایش می‌گذارد؟

گربه به محلی که برای خوردن غذا برایش در نظر گرفته شده به عنوان قسمتی از قلمروی خود نگاه می کند و آن منطقه همیشه بدون تغییر باقی می ماند. بنابراین گربه‌ها احتمالاً اسباب بازی مورد علاقه خود را در جایی امن قرار می دهند. گربه‌ها اغلب اسباب بازی هایشان را پس از بازی در سویی رها می کنند که شما دوست ندارید و ممکن است سعی کنید آن ها را در یکی از مکان های دلخواه خود در سبد کوچکی قرار دهید و توقع داشته باشید که او هم آن ها را پس از بازی به آن جا منتقل کند که این کار تقریباً غیر ممکن است.

نتیجه گیری

در آخر باید بگوییم  این حیوانات دوست داشتنی خیلی زود به انسان‌های مهربان عادت می‌کنند و خودشان را با بازی و ناز کردن و به استقبال آمدنشان برایشان لوس می‌کنند، همین چند رفتار ساده حاکی از آن است که گربه شما به شما علاقه بسیار دارد، هر چند برخی از گربه‌ها رفتار خاص خود را داشته و کمتر احساسات خود را نشان می‌دهند و یا نوع بیان احساساتشان فرق دارد که این امر ناشی از ژنتیک آنهاست نه بی‌مهریشان، هر چند برخی از رفتار‌های این فرشته‌های دوست داشتنی همچنان کشف نشده باقی مانده است ولی آن چیز که هویداست این است که بسیار حیوانات مهربانی هستند که برای هر انسان عاشق و حیوان دوستی، همدمی بسیار عالی می‌شوند.


 

ارسال به تمام نقاط کشور

تضمین بازگشت وجه

پرداخت ایمن

پشتیبانی ۲۴ ساعت