شش ماده مکمل انرژی زا برای خوراک دهی

ذرت و گندم، منابع اصلی انرژی برای مرغ های گوشتی، در سرتاسر جهان به حساب می آیند. ذرت، ماده ای بسیار پرانرژی در خوراک است که تنها مشکل آن، این است که چربی لاشه را زرد و نرم می کند که این اغلب مشکل خاصی به حساب نمی آید و حتی در بعضی از بازارها، نوعی مزیت محسوب می شود.


ذرت و گندم، منابع اصلی انرژی در سرتاسر دنیا هستند اما سودآوری چندان بالایی ندارند.
همه می دانند که جوجه ها، همه چیز را می خورند و به همین دلیل هر مرغداری، خوراک دهی خاص خود را دارد تا بتواند از گوشت و تخم مرغ جوجه ها، استفاده بکند. گاهی از ته مانده های آشپزخانه نیز برای خوراک دهی به آنها استفاده می شود؛ اما مرغ های گوشتی امروزی، نمی توانند با مصرف باقی مانده های مواد آشپزخانه، به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خودشان برسند و رشد کنند. البته مواد خوراکی جایگزین زیادی وجود دارند؛ اما برای آن که استفاده صحیحی از آن ها بشود، به دانش خاصی نیاز است و این جایگزین ها، می توانند میزان هزینه ها را برای صنعت مرغداری، کاهش دهند.
ذرت و گندم، منابع اصلی انرژی برای مرغ های گوشتی، در سرتاسر جهان به حساب می آیند. ذرت، ماده ای بسیار پرانرژی در خوراک است که تنها مشکل آن، این است که چربی لاشه را زرد و نرم می کند که این اغلب مشکل خاصی به حساب نمی آید و حتی در بعضی از بازارها، نوعی مزیت محسوب می شود. از طرف دیگر، گندم این مشکل را ندارد اما حاوی انرژی کمتری است و از جمله پلی ساکاریدهای غیرنشاسته ای نامطلوب می باشد و با اضافه کردن آنزیم به آن ها، عملکردشان افزایش می یابد اما هزینه خوراک هم بالاتر می رود. در نتیجه، حتی منابع اصلی انرژی هم عاری از مشکل نیستند اما ما دیگر یاد گرفته ایم که با آن ها چگونه زندگی کنیم.
گاهی منابع انرژی جایگزین، به دلایل متعددی، موجودیت بیشتری پیدا می کنند. صنایع کشاورزی - صنعتی فراوانی وجود دارند، صنایع غذای انسانی، از مواد اولیه عالی، خوراکی های معمولی و نرمال تولید می کند و عرضه بیش از حد، گاهی باعث می شود که مقدار زیادی از مواد اولیه، با قیمت ناچیزی به فروش برسند. برای بهره بردن از چنین موقعیت هایی که گهگاه اتفاق می افتند و یا همیشگی هستند، دو شرط اساسی باید مشاهده شود: اول از همه، داشتن روابط مبتنی بر اعتماد میان شما و تامین کننده مهم است. این، یک اصل است که در تمامی معاملات تجاری، صدق می کند اما زمانی که موضوع در مورد مواد اولیه جایگزین است، توصیه می شود که از هر تامین کننده ای خرید خودتان را انجام ندهید بلکه باید از تامین کننده های نام آشنا، خرید بکنید. دومین شرط، استخدام متخصص تغذیه ای است که تجربه زیادی در استفاده از مواد اولیه جایگزین داشته باشد. معمولا توصیه هایی که تامین کننده ارائه می دهد، مناسب نیستند (مانند آن است که در صورت بروز بیماری، بجای مشورت با پزشک، با داروساز مشورت کنید). به بیان دیگر، برای استفاده بهتر از مواد اولیه جایگزین، باید این مورد را هم به عنوان یک موقعیت مثبت و هم به عنوان یک چالش، در نظر گرفت. ذخیره و صرفه جویی، به کاهش هزینه ها کمک می کند و این، توازن و تعادل است که سودآوری را تعیین می نماید.
برای درک بهتر این مطالب، شش منبع انرژی جایگزین را معرفی می کنیم که بر اساس تجربه و ارتباط با مشتریان، از سراسر دنیا، با ارزش تلقی شده اند. البته تمامی این موارد را نمی توان در همه فارم ها استفاده نمود و برعکس، بعضی از آن ها باید در زمان استفاده از دیگر منابع موجود، کنار گذاشته شوند.
در پایان باید یادآور شد که گاهی عملکرد رشد، کاهش پیدا می کند اما اگر هزینه مواد اولیه خیلی پایین باشد، سودآوری کلی فارم، پایین می آید. به همین دلیل است که حتما باید هم سود آوری خوراک و نرخ رشد، و هم هزینه تولید هر پرنده، میزان وزن به دست آمده یا فضای اشغال شده توسط هر کدام از طیور، بررسی شود. در پایان، سوددهی هر دسته، نشان دهنده فعالیت هایی می باشد که صورت گرفته است.


1. ضایعات نانوایی


استفاده ازاین ماده در خوراک، هم می تواند مفید باشد و هم مضر. ضایعات نانوایی، می تواند از هزاران ماده غنی از نشاسته و چربی تشکیل شده باشد، مانند پاستا، کیک، نان، خرده های سیب زمینی، انواع شیرینی و غیره. حتما باید میزان نمک، شکر، نشاسته و روغن و چربی را بدانید تا نه تنها به میزان صحیح، در فرمولاسیون خوراک از آن ها استفاده کنید، بلکه کیفیت آن ها را نیز ارزیابی کنید. بعضی از محصولات، بهتر از سایرین می باشند که این امر، فقط به دلیل بالا بودن کیفیت آن ها نیست بلکه به دلیل میکس مناسب تر مواد اولیه نیز می باشد. به طور کلی، برای مرغ های گوشتی، نباید محصولی با میزان پایین لاکتوز و شکر استفاده نمود و بهتر است که از محصولاتی با روغن بالا (با آنتی اکسیدان اضافه شده) و نشاسته، استفاده کرد.


2. میزان بالای چربی و روغن


روغن ها و چربی ها، قیمت بالایی دارند اما گاهی می توان بسته هایی از آنها را با قیمتی مناسب، پیدا کرد. با فرض این که تغییرات کیفیت لاشه در سطح قابل قبولی باشد، این امکان وجود دارد که روغن ها و چربی ها را در جیره طیور، به میزانی بیش از حد معمول، استفاده نمود. روغن ها و چربی های بی کیفیت (رانسید شده)، باعث می شوند که طیور، نتوانند غذای خود را مصرف کنند و به این ترتیب هرگز نباید از این نوع چربی ها استفاده نمود. میزان دقیق روغن ها و چربی های اضافه شده، بستگی به حداکثر میزانی دارد که می توان با توجه به نکات در نظر گرفته شده برای لاشه و تجهیزات میکس کننده خوراک هر شرکت، تعیین نمود.


3. نشاسته تاپیوکا (مانیوک یا کاساو)


نشاسته تاپیوکا (کاساو) محصولی است که از منطقه آسیای شرقی و دیگر مناطق، استخراج می شود و به دیگر کشورهای جهان صادر می شود. این ماده اگر به درستی فرآوری نشود، می تواند منجر به سیانوز یا خفگی پرنده شود. با افزایش میزان این ماده، نگرانی از بروز خفگی، بیشتر می شود اما به طور طبیعی، کاساو که به شکل تجاری از سوی بازرگانان بین المللی فروخته می شود، کیفیت بالایی دارد. نشاسته تاپیوکا، مقدار بالایی نشاسته دارد اما حاوی هیچ پروتئینی نیست و در نتیجه نمی توان آن را جایگزین غلات نمود.


4.غلات کوچک


همه غلات، به جز ذرت و گندم را می توان به عنوان مواد اولیه کوچک در نظر گرفت. در میان همه غلات، فقط ذرت خوشه ای می تواند به عنوان جایگزین برای این دو منبع انرژی استفاده شود. بسیاری از مواد غذایی جایگزین، حاوی مقدار زیادی پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای هستند که هضم انرژی را کاهش می دهند و در نتیجه، موجب چسبناک شدن مدفوع می شوند و به طور کلی، مانند عامل ضد مغذی، البته نه ضد مغذی سمی، عمل می کنند. برای کاهش تاثیرات ضد مغذی ها، از آنزیم ها استفاده می شود که کمابیش موفق عمل می کنند. زمانی که از غلات های کوچک استفاده می شود، بهتر است که از ترکیبی از آن ها یا مقادیر کم آن ها به همراه غلات بزرگ یا منبع انرژی دیگری استفاده کنید. اطلاع از منابع این مواد اولیه، اغلب برای متخصصان تغذیه کفایت می کند تا بتوانند کیفیت آن ها را تعیین کنند و به بهترین شکل، آن ها را با آنزیم ها و دیگر مکمل ها یا مواد اولیه دیگر، تنظیم کنند.


5.سویاهای پر چرب


قبل از هر چیزی کنجاله سویا، یک منبع غنی از پروتئین برای جیره غذایی حیوانات در سراسر جهان به حساب می آید و این امر باعث می شود که سویا، منبع انرژی خوبی نباشد. باید به خاطر داشت که انواع سویا، برای محتوی پروتئینی ای که دارند، پرورش داده نمی شوند بلکه برای روغن هایشان مورد استفاده قرار می گیرند. سویاها به شکل طبیعی و خشک، حاوی حدود 38 درصد روغن می باشند. در نتیجه، زمانی که انواع سویاها موجود هستند، استفاده از آن ها می تواند منبع انرژی ای به شکل لیپیدهای کپسول شده و پوشش دار فراهم کند که مانند لیپیدهای روغن ها و چربی ها، مستعد اکسید شدن نیستند. در بسیاری از موارد، سویاهای پرچرب برای کاهش عوامل ضد مغذی موجود در سویاها، اکسترود می شوند؛ چنین چیزی در مورد کنجاله های سویای تست شده نیز صادق است. سویاهای پرچرب اکسترود شده، معمولا ماده ای گران قیمت هستند اما اگر در داخل خانه پرورش داده شوند و به طریق ارزان قیمت پخته شوند، می توانند به منبع مناسبی از انرژی و پروتئین تبدیل شوند.


6.ملاس


کسی معمولا ملاس یا شهد غلیظ را جزء جیره غذایی طیور گوشتی در نظر نمی گیرد اما هیچ چیز مضری در این ماده وجود ندارد، به جز آن که ماده ای نیمه مایع است که نیازمند رسیدگی و بررسی خاص است. از آنجایی که ملاس، به عنوان ماده اولیه در هر یک از کنجاله های خوراک وجود دارد، در نتیجه هیچ مانعی وجود ندارد که مقدار معینی از آن، در خوراک طیور گوشتی هم مورد استفاده قرار گیرد.  ملاس حتی در فرآیند تولید خوراک نیز، مزایای فوق العاده ای دارد و به این ترتیب می تواند ماده اولیه استاندارد در بسیاری از فرمول های خوراک طیور، محسوب شود. برای پی بردن به میزان دقیق استفاده از ملاس، باید گفت که این کار، کاملا به توانایی تولید خوراک بستگی دارد. ملاس نیشکر و ملاس چغندرقند، هر دو فواید و گاهی مشکلات یکسانی دارند و هر دو اگر با میزان مناسبی از ساکاروز و فروکتوز، مورد استفاده قرار گیرند، طعم شیرینی به خوراک می دهند.

 

ارسال به تمام نقاط کشور

تضمین بازگشت وجه

پرداخت ایمن

پشتیبانی ۲۴ ساعت